Eesti kunstiklassikud võtavad platsi Rae Kunsti Platsis
15. veebruaril kell 17.00 avatakse Rae Kunsti Platsis koostöös Eesti Kunstnike Liiduga kunstiklassikute näitus „Vabadus“
Näitusele on valitud autorid, kes nõukogude ajal otsesemalt või kaudsemalt võitlesid oma loominguga Eesti vabaduse eest. Eestis polnud otseselt riigivastast põrandaalust kunsti, nagu oli näiteks Venemaal, kuid tänu Soome televisiooni kaudu tulevatele Lääne mõjudele oli siin rohkem vabadust ja paljud siinsed kunstnikud kasutasid seda, et vihjata oma loomingus meie riigi olnud või võimalikule ees ootavale iseseisvusele. Otsesteks märkideks sellest meelsusest on näiteks Raul Meeli Eesti kaardid. Ka Rene Karil, kes koos Andrus Rõuguga pälvis sel aastal teenetemärgi, tõi sini-must-valge näitusele juba 1988. aastal, kus see keelati.
Mitmed Eesti kunstnikud, nagu Malle Leis, Herald Eelma, Evi Tihemets, Peeter Ulas ja Kaisa Puustak kasutasid oma töödes motiive, mis kuuluvad lahutamatu osana Eesti rahvusliku identiteedi juurde. Näiteks talutared, kartulid ja rahvariided, rääkimata kaunist Eestimaa loodusest. Kaljo Põllu uuris identiteeti sügavamalt, Soome-Ugri juurte kaudu.
Ja just veidi enne Eesti vabanemist korraldas Siim-Tanel Annus oma koduõues performantseid, mis oli juba iseenesest uuenduslik kunstivorm, kuid nendestki võib välja lugeda viiteid Eesti ajaloole ja mütoloogiale.
Näitusel esindatud kunstnikud:
Raul Meel, Malle Leis, Andrus Rõuk, Rene Kari, Evi Tihemets, Peeter Ulas, Herald Eelma, Siim-Tanel Annus, Mari Kaljuste, Kaisa Puustak, Kaljo Põllu
Näituse kuraator on Mari Kartau. Näitus jääb avatuks märtsi keskpaigani