R, 26. aprill 18:00 – 21:00 Alexei Gordini näitus „Kultuurimaja“ Rae Kultuurikeskuse Kunsti Platsis. TASUTA
Alexei Gordini uus näitus „Kultuurimaja“ uurib kuidas toimub kultuuri tarbimine ja millistel viisidel me suhestume kultuuriga, millised ootused on seotud selle sõnaga ja kuidas seda keerulist mõistet defineerib ühe kunstniku enese iroonia kaudu. Sõna „kultuur“ on üks kõige levinud sõna aga mis täpselt selle taga seisab, võib olla keeruline vastata. Kui avada sõnastiku siis esmane seletus on järgmine: “Kultuur on inimühiskonda iseloomustav tegevus, inimtegevus, inimese loodu, mis eristub kogu loodusest kui sellest, mis pole inimeste loodud.” Põhimõtteliselt kõik on kultuur ja kultuur on kõik. Mis eristub inimesi teisi maakeral elavatest liikidest on tahe mõjutada ja kujundada reaalsust oma ettekujutiste järgi, võidelda looduse kaootilisust ning timmida looduslikud protsesse teatud korrasolekule. Tuleb välja et mingis mõttes kultuur on kord.
Uus fotoseeria „Kultuurimajad“ mis on loodud spetsiaalselt näituse jaoks dokumenteerib igal pool Eestis unarusse jäänud mahajäetud kultuurimaju. Need on kultuuriehitised mida loodus võtab samm sammu järel tagasi pärast seda, kui kultuuri tarbimine ühiskonnas on drastiliselt muutunud. See kord mis eksisteeris aastaid tagasi enam ei toimi. Ühest otsast on kõikjal olev urbanisatsioon tühjendas kauged külakohad, teisest tuli internett mis võimaldas olla ühendatud globaalse kultuuriga ilma seda et peab kuhugi teatud majja minna. Autor märkab, et tema isiknäitusi Tallinnas külastab keskmisel 300-400 inimesi kuu jooksul ning Instagramis
samast näitusest pilte näeb keskmisel 1200-1500 inimesi kuus. Siin kerkib küsimus, kas tänapäeva kultuur üldse vajab füüsilist ruumi? Mahajäetud kultuurimajade fotodega koos on eksponeeritud ka autori poolt kogutud Delfi ja Postimehe kommentaarid kus anonüümsed kasutajad jagavad omad mõtted sellest mis on kultuur ja mis moel nad oleksid seda nõus tarbida. Huvitav, et nende arusaam kultuurist on väga erinev sellest, mida kultuuriloojad ise tavaliselt sellest mõtlevad.
Näitusel on eksponeeritud ka 2017-2023 aastatest autori maalid mis omapärasel grotesksel moel edastavad tema tundeid ja mõtteid kaasaegsest kunstist, kapitalismist, ning kunstniku ja institutsiooni vahelist keerulist suhetest. Maalid võib käsitleda nagu tasapinnalist situatsionismi kus tegelased silmitsevad absurdsetega olukordadega ning üritavad leida väljapääsu juurdunud ja kivistunud süsteemidest. Teoste grotesksus liigub privaatsusest globaalsuse poole, kus lähtepunktiks on autori sisekaemus, mis viib sotsiaalmeedia, interneti ja massikultuuri vahel toimuvate laiemate protsesside poole. Enamasti on maalide viideteks sotsiaalmeedia kaudu leitud fotod, aga ka pildid isiklikest arhiividest, mis on saanud lühikeste tabavate fraasidega uue tähenduse.
Aastal 2024 tähistame Eesti kultuurilist mitmekesisust – meie kogukondade ja rahvaste omapärasid, mis loovad meie kultuuririkkuse.
Näitus jääb avatuks ma lõpuni, toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tanker!
https://www.facebook.com/events/1189631035356150?active_tab=about

R, 24. mai 17:00 – 21:00 Avatud uste päev Katharina Hamp/Kathrin Lambert, Vaskjala Loomeresidentuuris, Rae Koolimajas. TASUTA
Loomingu esitlus Katharina Hampi ja Kathrin Lamberti poolt.
Kevad on Vaskjala Loomeresidentuuris sujuvalt muutumas suveks. Avame uksed, et anda ülevaade sakslannade Katharina Hampi (1996) ja Kathrin Lamberti (1987) loomingust. Nende loometöö keskendub eelkõige helikunstile.
Foto: Ott Kattel
Graafiline kujundus: Janno Bergmann
Copper Leg Loomeresidentuur
https://www.facebook.com/CopperLegResidency
https://copperleg.rae.ee
https://www.facebook.com/events/988389253000622?active_tab=about

R, 24. mai 19:00 – 21:00 Pille Pürg autobiograafiline etendus ”Kõbus ja lõbus” Rae Kultuurikeskuses. PILET 21€/24€
Pille Pürgi autobiograafiline monoetendus, kaasa tegev Toomas Lunge.
Eesti armastatuim naisparodist ja näitleja Pille Pürg astub oma autobiograafilises monoetenduses „Kõbus ja lõbus“ vaatajate ette erakordse avameelsusega.
„Enne naera enda üle, alles siis võta teised ette,“ kõlab tema juhtmõte.
Oskus ennast ja teisi jälgida ning läbielatut talletada teeb tema loost tõelise ajastu märgi, milles vaadatakse halastamatu otsekohesusega teatrielu kulisside taha, meenutatakse harvaesineva detailitäpsuse, nakkava huumori või sügava traagikaga vürtsitatud elu- ja lavasündmusi.
Ja otse loomulikult ei puudu ka pöörased paroodiad ja lõbusad laulunumbrid. Naerda saab pisarateni, aga ka läbi pisarate.
Etenduse on kirjutanud Valdo Jahilo, toetudes Pille Pürgi elulooraamatule” Pisarais päikesetüdruk”, mille autor on Verni Leivak.
https://www.facebook.com/events/1858774831306519?active_tab=about

P, 26. mai 13:00 – 16:00 Õlle valmistamise töötuba + Tanker pruulikoja tuur. Rae Kultuurikeskus. PILET 20€
Töötoa raames õpime kuidas kodustes tingimustes head õlut teha, milliseid seadmeid selleks vaja ja kuidas käib õlle valmistamine kohalikus pruulikojas.
Pruulmeister Mario Lehise juhendamisel paneme koolituse käigus käima laari õlut ning teeme läbi kõik praktilised sammud õllevalmistamise protsessis algusest lõpuni. Samuti saab teada milliseid seadmeid õlleteoks kodutingimustesse valida.
Töötoa käigus tutvume kohaliku pruulikojaga ning proovime kuidas maitseb Tankeri õllede paremik.
Boonusena valmistab Rae Valla Kogukonnaköögi eestvedaja Urmet Haas koolitusel osalejatele Tankeri õlledega sobivad suupisted.
Osalus 20€.
Koha broneerimiseks on vajalik eelregistreerimine:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScerIvQa7GW_yXAoziERNxkvcxDQGAuNJkt6Mh387yhDltmHQ/viewform
https://www.facebook.com/events/407970318693988?ref=newsfeed