Üle laia lageda, sõidab rõõmsalt mootorsaan, ees on sahk ja küljes kuljused ja roolis teehoolda-jaaaa! Sellise meeleoluka meeldetuletusega algab Rae Kultuurikeskuse ja enamuse kallite kaasmaalaste nädal aprillikuu teises pooles. Ehk siis ikka kultuurselt, ikka labidaga, kutsume teid osa saama järgnevatest nädalasündmustest:

NB! Viimast päeva – K, 27. märts 18:00 – T, 23. aprill 21:00 Vene kunstnike ühenduse Eestis “KEVADNÄITUS” Rae Kunsti Platsis, Rae Kultuurikeskuses. TASUTA
Rae Kunsti Platsis (Rae Kultuurikeskuses) tähistatakse 27. märtsil kell 18.00 Eesti kultuurilist mitmekesisust, avades Vene Kunstnike Ühendus Eestis (VKÜE) KEVADNÄITUSE. See sündmus on osa Kultuuriministeeriumi algatatud teema-aastast, mis keskendub Eesti kogukondade ja rahvaste omapärale ning kultuuririkkusele, mis ühendab meid kõiki.
VKÜE on mittetulundusühing, kuhu kuuluvad Eestis elavad kunstnikud, skulptorid ja kunstiga seotud isikud erinevatest rahvustest ja kultuuritraditsioonidest. Ühenduse suhtluskeel on vene keel ning see loodi 1998. aastal Vene Haridus- ja Heategevusseltside Liidu algatusel. Praegu kuulub ühendusse 77 liiget üle Eesti erinevates piirkondades.
Näitusel on esindatud järgmiste kunstnike tööd: Daniel Kolpaktši, Alexander Semjonov, Žanna Golubtsova, Sergei Volotšajev, Vladimir Katšalski, Irina Božerjanova, Svea Lind, Vitali Sobolev, Anatoli Umerenkov, Olga Žarkova, Viktoria Vader, Jelena Keskyula, Marina Königsberg, Nikolai Ivanov, Stanislav Antipov, Sergei Minin, Inna Tjurikova, Galina Preobraženskaja, Aleksei Jastrebov, Tatjana Sonina, Danuta Lasnord, Vitali Makari, Ilja Ragozin, Lyudmilla Taylor ja Olga Loginova.
Sündmust toetavad Eesti Kultuurkapital, Tanker Brewery, COOP ja Atla Distillery.
https://www.facebook.com/events/1094634641798547?active_tab=about

N, 25. aprill 17:00 – 21:00 Avatud uste päev / Sanghoon Lee / Sebastian Talmar. Rae Koolimajas, Vaskjalas. Tasuta
“I am a many” loomingu esitlus Sanghoon Lee ja Sebastian Talmari poolt.
Kevad saabus Copper Leg Loomeresidentuuri koos kahe residentkunstniku, Sanghoon Lee ja Sebastian Talmari, saabumisega.
Korea koreograaf Sanghoon Lee (1988) ja Eesti teatrikunstnik Sebastian Talmar (1993) kohtusid esmakordselt STL-is (Sõltumatu Tantsu Lava) 2019. aastal Tallinnas. Nad nägid võimalust traditsiooniliste teatri normide väljakutsumiseks, uurides valguse, liikumise ja ruumi varjatud kihte ja võimalusi. “I am a many” projekt Copper Leg Loomeresidentuuris on selle kohtumise laiendus.
“I am a many” loomingu esitlus
Lee ja Talmari projekti “I am a many” raames luuakse müko-teatrit, mis on ehitatud ja inspireeritud seentest. Oma residentuuri ajal uurisid Lee ja Talmar, kuidas skulpteerida ruumi etenduse toetamiseks, mis keskendub dialoogile nähtava ja nähtamatu vahel. Nad kavatsevad luua ruumi, mis võimaldab publikul kaaluda, kuidas seentemaailm meid inspireerida saab. Toimub nende protsessi näitus, töödemonstratsioon, vestlus ja aeg suhtlemiseks.
17:00 Uksed lahti
18:00 Etenduse näitamine
18:30 Tagasiside ja arutelu
19:30 Saun & Chill
Sanghoon Lee: https://sangdanse.com/
Sebastian Talmar: https://www.instagram.com/sebastiantalmar/
Kunstnike loometööd toetavad:
Permafungi www.permafungi.be
MYCEEN https://myceen.com
Anu Rieberg www.anurieberg.com
Eesti Kultuurikapital www.kulka.ee #kulkatoetab
https://www.facebook.com/events/1481771222737798/?ref=newsfeed

R, 26. aprill 18:00 – 21:00 “Jamaica Jerk” grillimise töötuba Tarrvi Laamanniga. Tanker Brewery, Kesk tee 10a, Jüri OSALUS 20€ eelregistreerimisega!
26.04 avame koostöös Tanker pruulikojaga grillihooaja, ning sel puhul teeme ühe mõnusa retke Kariibidele ning õpime üheskoos valmistama Jamaica rahvuslikku aaret- jerk kana.
Töötoas saame teada, kuidas valmistada originaalset Jamaika grillkastet, jerk-kana, salatit ja “festival”-nimelist magustoitu. Töötuba viivad läbi Jamaikalt Eestit väisav abielupaar Stacy ja Tarrvi Laamann.
Tarrvi on kunstnik ja DJ, kes aastakümneid on tutvustanud eestlastele reggae-kultuuri ning kes suure osa oma ajast veedab Jamaical. Kõigile osalejatele tervitusjook Tanker pruulikoja poolt.
Üritust toetab COOP Eesti.
Halva ilma korral toimub töötuba Rae Kultuurikeskuses.
Osalus 20€ Kohtade arv piiratud
Vajalik eelregistreerimine: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdO-5q21es-SL-gR_2xZnp61vWKmEe5cCekGKKQMuiwB7puOg/viewform?fbclid=IwAR3IkMVUWoO1yQAl64UPDMj-w-ybkDF2yzmfZ3llruyCHEysjYmVbanjpeQ_aem_ATiGQStuth9yGCrIgQ7KDi0XyW6KTEyf4JvyGQCc50lavSBj6doqL5XTe8oOLEHR1mpcMccZb6POVJBlXceHncxX

https://www.facebook.com/events/810024947700229?active_tab=about

R, 26. aprill 18:00 – 21:00 Alexei Gordini näitus „Kultuurimaja“ Rae Kultuurikeskuse Kunsti Platsis. TASUTA
Alexei Gordini uus näitus „Kultuurimaja“ uurib kuidas toimub kultuuri tarbimine ja millistel viisidel me suhestume kultuuriga, millised ootused on seotud selle sõnaga ja kuidas seda keerulist mõistet defineerib ühe kunstniku enese iroonia kaudu. Sõna „kultuur“ on üks kõige levinud sõna aga mis täpselt selle taga seisab, võib olla keeruline vastata. Kui avada sõnastiku siis esmane seletus on järgmine: “Kultuur on inimühiskonda iseloomustav tegevus, inimtegevus, inimese loodu, mis eristub kogu loodusest kui sellest, mis pole inimeste loodud.” Põhimõtteliselt kõik on kultuur ja kultuur on kõik. Mis eristub inimesi teisi maakeral elavatest liikidest on tahe mõjutada ja kujundada reaalsust oma ettekujutiste järgi, võidelda looduse kaootilisust ning timmida looduslikud protsesse teatud korrasolekule. Tuleb välja et mingis mõttes kultuur on kord.
Uus fotoseeria „Kultuurimajad“ mis on loodud spetsiaalselt näituse jaoks dokumenteerib igal pool Eestis unarusse jäänud mahajäetud kultuurimaju. Need on kultuuriehitised mida loodus võtab samm sammu järel tagasi pärast seda, kui kultuuri tarbimine ühiskonnas on drastiliselt muutunud. See kord mis eksisteeris aastaid tagasi enam ei toimi. Ühest otsast on kõikjal olev urbanisatsioon tühjendas kauged külakohad, teisest tuli internett mis võimaldas olla ühendatud globaalse kultuuriga ilma seda et peab kuhugi teatud majja minna. Autor märkab, et tema isiknäitusi Tallinnas külastab keskmisel 300-400 inimesi kuu jooksul ning Instagramis
samast näitusest pilte näeb keskmisel 1200-1500 inimesi kuus. Siin kerkib küsimus, kas tänapäeva kultuur üldse vajab füüsilist ruumi? Mahajäetud kultuurimajade fotodega koos on eksponeeritud ka autori poolt kogutud Delfi ja Postimehe kommentaarid kus anonüümsed kasutajad jagavad omad mõtted sellest mis on kultuur ja mis moel nad oleksid seda nõus tarbida. Huvitav, et nende arusaam kultuurist on väga erinev sellest, mida kultuuriloojad ise tavaliselt sellest mõtlevad.
Näitusel on eksponeeritud ka 2017-2023 aastatest autori maalid mis omapärasel grotesksel moel edastavad tema tundeid ja mõtteid kaasaegsest kunstist, kapitalismist, ning kunstniku ja institutsiooni vahelist keerulist suhetest. Maalid võib käsitleda nagu tasapinnalist situatsionismi kus tegelased silmitsevad absurdsetega olukordadega ning üritavad leida väljapääsu juurdunud ja kivistunud süsteemidest. Teoste grotesksus liigub privaatsusest globaalsuse poole, kus lähtepunktiks on autori sisekaemus, mis viib sotsiaalmeedia, interneti ja massikultuuri vahel toimuvate laiemate protsesside poole. Enamasti on maalide viideteks sotsiaalmeedia kaudu leitud fotod, aga ka pildid isiklikest arhiividest, mis on saanud lühikeste tabavate fraasidega uue tähenduse.
Aastal 2024 tähistame Eesti kultuurilist mitmekesisust – meie kogukondade ja rahvaste omapärasid, mis loovad meie kultuuririkkuse.
Näitus jääb avatuks ma lõpuni, toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tanker!
https://www.facebook.com/events/1189631035356150?active_tab=about