Möödunud nädalal esilinastus Tallinnas uus Eest mängufilm, Andrus Kivirähki rahvusliku tüviteksti seisusse tõusnud menuromaani „Rehepapi“ põhjal valminud „November, režissööriks Rainer Sarnet. Ning juba sel nädalal näitame viimaste aastate enim oodatud kodumaist linateost meie siin Rae Kultuurikeskuses

 

„Novembrit“ on eeliseloomustatud kui musta huumoriga küpsetatud romantilist muinasjutufilmi, mis toob omapärases pildikeeles ekraanile eesti mütoloogia kõige kummalisemad tegelased, lihtsad maainimesed oma väikeste hirmude ja rõõmudega ning pakub meile veel ühte vaatenurka eestlusele.

Tegevus toimub paganlikus Eesti külas, kus liiguvad ringi libahundid, katk ja vaimud. Külainimeste peamiseks mureks on, kuidas elada üle külm ja pime talv. Varastatakse üksteise, Saksa mõisnike, vaimude, kuradi ja Kristuse tagant. Et endal elu sees hoida, antakse hing kratile – puust ja rauast olendile, kes aitab peremehel rohkem varastada. Varastatakse ka siis, kui aidad juba täis. Varastamine on muutunud ainsaks kinnisideeks ja külainimesed ise hingetuteks olenditeks, kes meenutavad üha rohkem kratte.

Filmi peategelane on noor talutüdruk Liina, kes on armunud lootusetult ja õnnetult külapoiss Hansu. Igatsus paneb tüdruku jooksma libahunti ja hüppama jääkülma tiiki. Ta on valmis armastuse nimel surema. Pragmaatiliste talupoegade ette tõuseb küsimus: kas elu, mis nii suure vaevaga kätte võideldud, on üldse midagi väärt, kui selles puudub hing.

Samas ei piirdu „Novembri“ näitamine meie vallas sugugi Jüri aleviku ning Kultuurikeskuse hoonega. Kui laupäeva 4. veebruari plaanid on teil juba tehtud nii, et neid enam muuta ei saa, siis pakume veel kahte võimalust kodumaise uudiskino uudistamiseks – 6. veebruaril linastub teos Peetri Põhikool-lasteaia blackbox-saalis ning 8. veebruaril Järveküla koolis. Kavatseme ka edaspidi uusi filme näidata mitmes kohas üle valla.