Juba meie esivanemad ootasid taliharjapäeva. Sest just see päev murdis pooleks talve selgroo – pool möödas, pool ees. Jüril tähistame tähtsat päeva väärikalt – kiirendamaks kevadesooja saabumist, paneme sel laupäeval 14. jaanuaril jõulukuused šamaani ning torupilli saatel põlema.

Suur kuusepõletamine toimub Jüris, gümnaasiumi ning Taaramäe lasteaia vahelisel haljasalal. Sinna kerkib mullustest jõulupuudest meie ühislõke, mis ootab viimaseid kuuski taaskasutuseks kuni sündmuse alguseni kell 16.00.

Iidsete aegade hõngu, peo- ja pühameeleolu loovad trummi lööv šamaan Heli Sarf ning torupillimängija Lilian Kapp. Šamaan on traditsionaalkultuuris inimene, kellel usutakse olevat võime meelerännakuteks ja väe ning teadmiste toomiseks, et neid enda ja teiste heaks kasutada. Sõna “šamaan” on pärit Siberis kõneldavast evengi keelest ja tähendab ‘teadjat’. Torupilli on puhutud meie maal alates 14. sajandist pea igal puhul, kui tarvis tähistada midagi muusika saatel. Torupillimängijatest puudust polnud, igas külas leidus oma. Et ajad on muutunud, tuleb meie torupillimängija Lagedilt.

Niisiis on inimesed ning kuused oodatud laupäeval kella neljaks Jüri gümnaasiumi ja Taaramäe lasteaia vahelisele haljasalale, kus taliharjapäeval taaselustuvad vanad tavad ning murdub talve selgroog.

Vallavalitsus korraldab jõulukuuskede veo peoplatsile Jüri aleviku korteriühistute prügimajade juurest alates neljapäevast 12.01.2017. Puudevedu hakkab kell 9.00 hommikul. Kes hiljaks jääb, viib ise oma kuuse lõkkeplatsile.

Kuid kui ilmataat otsustab vimka visata, taevaluugid avada või tuule valla päästa, ainult siis jääb taliharjapäeva ühistähistamine ära. Muul juhul kohtume 14. jaanuaril kell 16.00 kooli ja lasteaia vahel.

Lisainfo: 5551 2898
Sündmus Facebookis:https://www.facebook.com/events/1727317494251202/

Šamaan Heli Sarf.

Šamaan Heli Sarf.